Головна Про органiзацiю Корисна iнформацiя Круглий стіл «650 ро...

Круглий стіл «650 років Синьоводської битви: Перемога України та Литви на шляху до Балто-Чорноморської Вісі»

В Одесі 21 березня відбувся круглий стіл на тему «650 років Синьоводської битви: Перемога України та Литви на шляху до Балто-Чорноморської Вісі», який організували Український Народний Університет, ВУТ “Просвіта” ім. Т.Шевченка, ВО “Свобода”.

   Серед учасників були присутні: Ромас Батура, доктор історичних наук, доцент Військової академії Литви (Литва); Володимир Рутківський, письменник, лауреат Шевченківської премії 2012 року, автор історичного роману "Сині Води", В'ячеслав Козир, старший викладач, Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, участник проекту “650-річчя битви на Синіх водах”; Костянтин Кінаш, координатор проекту “650-річчя битви на Синіх водах”, Олександр Музичко, голова Українського Народного Університету м. Одеси, кандидат історичних наук, Андрій Середа, лідер українського рок - гурту “КОМУ ВНИЗ”; Алесь Мікусь, лідер білоруського рок-гурту “Кривакриж; Павло Кириленко, голова Одеської обласної організації ВО “Свобода”; Олександр Степанченко, голова Одеського обласного обєднання ВУТ “Просвіта” ім. Т.Шевченка; одеські історики та громадські діячі.

 

Резолюція круглого столу

1. Битва на Синіх Водах 1362 року, що завершилася перемогою об’єднаного українсько-литовсько-білоруського війська над золотоординськими військами, була однією з переламних подій в історії Східної Європи і, зокрема, України.

2. Перемога зміцнила столітні попередні традиції перебування українських земель у контексті європейської цивілізації, розширила та посилила унікальне конфедеративне політичне утворення – Велике князівство Литовське, Руське (Білоруські та Українські землі) та Жемайтійське, в складі якого остаточно сформувалися етнічні ознаки українського народу.

3. Синьоводська перемога мала безпосередні наслідки і для Українського Причорномор’я, велика частина якого сьогодні є частиною Одеської області: зумовила просунення Української цивілізації до Чорного моря разом з розширеннями кордонів Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського.

4. Синьоводська перемога мала безпосередній вплив на виникнення Одеси, адже створила передумови для заснування поселення на місці сучасної Одеси подільським шляхтичем Коцюбою, який переселеви сюди українських селян. У 1415 році з Коцюбієва, знаний татарами під назвою Качибей, відправляли збіжжя до Константинополя піддані князя Вітовта. Саме цю дату українські історики вважають нині відліком існування Одеси.

5. Учасники круглого столу рішуче засуджують як тенденційні та антиукраїнські заклики низки науковців та громадських діячів відмовитися від відзначення ювілею Синьоводської битви як, мовляв, псевдоподії, або події невеликого історичного значення. Ці погляди зумовлені викривленим уявленням цих осіб про явища національної гідності, історичної пам’яті та взаєморозуміння, або й прямим бажанням принизити український народ. Український народ, як і інші народи світу, має повне право на вшанування героїчного чину своїх предків, не озираючись при цьому на неукраїнські сили та їх ґрантоотримувачів.

6. Враховуючи велике значення Синьоводської перемоги для України, зокрема, сучасної Одещини, пропонуємо адміністрації, громадськості, інтелігенції долучитися до організації на державному та обласному рівнях 650-річчя цієї події спільно з литовцями, білорусами.

7. Плідним є організація науково-практичних конференцій, круглих столів, популярних лекцій в освітніх закладах, особливо зі спеціальною військовою підготовкою, видання художньої та наукової літератури, присвячених популяризації значення Синьоводської перемоги.

http://bwb650.org/index.php/ru/roundtables/roundtable-odesa.html