Головна Об'єкти ЮНЕСКО Претенденти Київська Київська обсерваторі...

Київська обсерваторія

Рішення про створення Київської обсерваторії було прийнято в період організації університету Святого Володимира (нині університет Тараса Шевченко). Місцевість, обрана для будівництва, у ті часи була передмістям Києва, а гора на якій розмістилася обсерваторія, була всього на 15 метрів нижче найвищої точки Києва. Будівництво по проекту Вікентія Беретті, було завершено взимку 1845 року. Ділянка площею 3 гектари була обсаджена по периметру деревами, які слугували додатковим бар’єром від міського пилу й світла, що заважають астрономічним спостереженням.

  Спершу планувалося розмістити університетську обсерваторію в приміщенні головного корпусу університету (про що свідчать наявні архітектурні проекти будівлі), однак пізніше вирішили побудувати для неї окрему будівлю. Це завдання знову довірили Вікентій Беретті, за чиїм проектом вона і була побудована в 1841—1845 роках і офіційно відкрита 7 лютого 1845 року.
  Головна будівля обсерваторії побудована в спрощеному стилі пізнього класицизму, має форму восьмигранної башти.
  Головний вхід до обсерваторї спрямований на південь. З західного боку будівлі, розташована зала за меридіаном з відкритою терасою, на яку виставлялися переносні астрономічні інструменти. Чотири несправжні колони з рельєфним орнаментом, сходи з поруччями зроблені з чавуну, пічка обкладено черепицею з ліпними прикрасами збережені в центральному холі обсерваторії. Архітектурний комплекс обсерваторії був частково перебудований в 1860—1890 роках. Лабораторії, будинки, павільйони для нових телескопів були побудовані в 1946—1960 роках.

 

http://www.observ.univ.kiev.ua