Головна Об'єкти ЮНЕСКО Iснуючi об'єкти Київська Києво-Печерська лавр...

Києво-Печерська лавра, Київ, 1051 рік

Свято-Успенська Києво-Печерська лавра - одна із найбільших православних святинь України, монастир Української православної церкви (Московського патріархату) зі статусом лаври. Заснований у 1051 році, за князя Ярослава Володимировича монахом Антонієм як печерський монастир. Вважається одним із перших монастирів на Русі, що поклав початок руському чернечеству.

     Виникнення Києво-Печерського монастиря обумовлене політичними, економічними, соціальними та культурними наслідками хрещення Київської Русі у 988-989 рр. Згідно з "Повістю минулих літ", автором якої є інок Печерської обителі Нестор, у 1051 р. подвижник Антоній заснував у печері монастир. Повернувшись до Києва із Святого Афону, Антоній довго ходив по монастирях рідної землі, та не знайшов для душі своєї гідного місця, тому вирішив усамітнитися у давній печері неподалік від княжого села Берестове. Нестор Літописець пише: "Прийшов він на пагорб і возлюбив місце це і став жити тут, молитися богу".
     Аскетичний спосіб життя прп. Антонія уславив його по всій Руській землі. Навколо нього почали збиратися однодумці, яких Антоній і постригав в іноки. Він став їх наставником, духовним отцем, але ігуменства не посідав.
     Коли кількість братії досягла 12 осіб, прп. Антоній поставив ігуменом Варлаама, а сам у 1062 р. переселився на сусідній пагорб і викопав там нову печеру. Так виникли печери, пізніше названі Ближніми і Дальніми.
     Навколо перших подвижників швидко утвердилась міцна релігійна громада. Коли число братії зросло до 100, князь Ізяслав, на прохання прп. Антонія, подарував ченцям гору над печерами, де було побудовано першу дерев'яну церкву. Навколо неї будуються нові келії, в які переселяється майже вся братія. Фактично тут створюється новий монастир, а печери перетворюються на місце поховання. У печерах залишається невелика кількість ченців для виконання обряду поховання та проведення щоденних літургій. Оскільки раніше ченці жили у печерах, то і монастир став називатися Печерським.

http://www.kplavra.kiev.ua/cgi-bin/view.cgi?part=hronology&lg=ua

Офіційний сайт об'єкта:

http://lavra.ua